לוגו ויקוש לבן

כל מה שרציתם לשאול על ניתוח בלוטת התריס ופחדתם

תוכן עניינים
Doctor examining men's thyroid with ultrasound

בבלוטת התריס נקראת גם בלוטת המגן או התירואיד, וממוקמת בקדמת הצוואר, מורכבת משתי אונות בצורה אשר מזכירה פרפר. שתי האונות מחוברות ביניהן באמצעות גשר הנקרא איסתמוס.

בלוטת התריס היא אחת מהבלוטות האנדוקריניות אשר מייצרות הורמונים. ההורמון העיקרי המופרש מבלוטת התריס נקרא תירוקסין. הורמוני בלוטת התריס נחוצים ושולטים בפעילויות רבות בגוף.

הורמונים אלה מווסתים את פעילות תאי הגוף ומשפיעים על חילוף החומרים, על הגדילה, טמפרטורת הגוף, לחץ דם , משקל ועוד. .אם יותר מדי מהורמוני בלוטת התריס מופרשים, תאי הגוף עובדים מהר מהרגיל, אז נוצר מצב של  יתר פעילות בלוטת התריס (פעילות יתר של בלוטת התריס). הפעילות המוגברת של תאי הגוף או איברי הגוף עלולה להוביל, למשל, להאצת קצב הלב  או לפעילות מוגברת של המעי.

מצד שני, אם מעט מדי מהורמוני בלוטת התריס מיוצרים, התאים והאיברים של הגוף מאטים. מצב זה ידוע בתור תת פעילות של בלוטת התריס. במצב של תת פעילות של בלוטת התריס, קצב הלב למשל, עשוי להיות איטי מהרגיל והמעיים  עשויים לעבוד בצורה איטית.

במילים אחרות היפותירואידיזם (תת פעילות בלוטת התריס) – לא מיוצר מספיק תירוקסין לצרכי הגוף. זוהי ההפרעה הנפוצה ביותר בבלוטת התריס או יתר פעילות בלוטת התריס (פעילות יתר של בלוטת התריס) – יותר מדי תירוקסין מיוצר לצרכי הגוף..

מתי יש צורך לנתח את בלוטת התריס?

  1. כאשר נמצאו גידולים בבלוטת התריס
  2. כאשר מזהים הפרעה בבלוטת התריס. כלומר ייצור בלתי נשלט של ההורמון תירוקסין
  3. אם הבלוטה מפריעה לתפקוד או לדרכי הנשימה.

על הניתוח

במסגרת ההכנות של ניתוח בלוטת התריס אתם תקבלו הסברים מהרופא על ההליך הכירורגי, יש צורך לעבור בדיקה מקדימה עם המרדים ומחצות בלילה חובה להישאר בצום עד הניתוח. לקראת הניתוח ידרשו בדיקות דם תפקודי קרישה וצילום חזה. הניתוח נעשה בהרדמה כללית, הרופא יתאים את שיטות הטיפול השונות וסוג הניתוח בהתאמה מירבית אל המצב הרפואי של המטופל וכמובן לפי התוצאות של האבחון והבדיקות הקודמות.

מידע נוסף על ניתוח בבלוטת התריס ניתן למצוא בקישור הבא.

רוצים לקבל עדכונים כל הזמן?

הצטפרו לרשימת הדיוור שלנו!

ויקו'ש הינו מגזין תוכן המכסה מגוון רחב של נושאים, כולל תיירות, אופנה, שיווק, עיצוב הבית, משפחה ובריאות. האתר מציע כתבות מקיפות ומעודכנות, המבוססות על מחקר מדוקדק וראיונות עם מומחים. אתם רק צריכים ליהנות!

אהבתם את הכתבה? אז בטוח תאהבו גם את:

נשמח לשמוע מה דעתכם על המאמר:

דילוג לתוכן